4.180 Premier Lig maçı analizi: İlk yarıyı geride kapatan takımların sadece %8.6'sı maçı kazanıyor

2015/16 ile 2025/26 sezonları arasındaki 4.180 Premier Lig maçının kapsamlı analizi, ilk yarıyı geride kapatan takımların yalnızca %8.6 oranında kazandığını ortaya koyuyor. Manchester City en iyi geri dönüş oranına sahipken, Bournemouth'un Luton Town'u 4-3 yendiği maç, tek üç gollük geri dönüş olarak kayıtlara geçti.

  • Analiz kapsamı: 11 sezonda (2015/16–2025/26) tamamlanan 4.180 Premier Lig maçı
  • Geri dönüş kazanma oranı: %8.6 – 2.527 ilk yarı geride kapatma durumundan 218 galibiyet
  • Beraberlik oranı: %16,0 (404 maç); mağlubiyet oranı: %75,4 (1.905 maç)
  • En iyi kulüp oranı: Manchester City – %22,0 (59 geride kalma durumundan 13 galibiyet)
  • En nadir geri dönüş: 13 Mart 2024'te Bournemouth 4-3 Luton Town, ilk yarıda 3+ gol gerideyken kazanılan tek maç
  • Ev sahibi avantajı: İlk yarıyı geride kapatan ev sahipleri %11,1 kazanırken, deplasman takımları %6,8'de kalıyor

Rakamlar

  • Analiz edilen toplam maç: 4.180 (sezon başına 380)
  • İlk yarıyı önde kapatan takımın olduğu maçlar: 2.527
  • İlk yarıyı berabere kapatan maçlar: 1.653 (geri dönüş oranı hesaplamalarına dahil edilmedi)
  • Geri dönüş galibiyetleri: 218 (2.527'nin %8,6'sı)
  • Kurtarılan beraberlikler: 404 (%16,0)
  • Mağlubiyetler: 1.905 (%75,4)
  • Geride kalan ev sahipleri: 1.078 maç – 120 geri dönüş galibiyeti (%11,1)
  • Geride kalan deplasman takımları: 1.449 maç – 98 geri dönüş galibiyeti (%6,8)
  • En az bir puan kurtaran ev sahipleri: %28,3
  • En az bir puan kurtaran deplasman takımları: %21,9
  • Bir gollük geride kalma: 1.758 maçtan 200 galibiyet (%11,4)
  • İki gollük geride kalma: 594 maçtan 17 galibiyet (%2,9)
  • Üç ve daha fazla gollük geride kalma: 175 maçtan 1 galibiyet (%0,6)
  • Manchester City: 59 geride kalma durumundan 13 galibiyet (%22,0)
  • Liverpool: 76 geride kalma durumundan 15 galibiyet (%19,7)
  • Manchester United: 95 geride kalma durumundan 17 galibiyet (%17,9)
  • Tottenham Hotspur: 17 geri dönüş galibiyeti – Manchester United ile en yüksek toplam
  • Bir sezonda en çok geri dönüş: 2024/25 – 245 maçtan 29 galibiyet (%11,8)
  • Bir sezonda en az geri dönüş: 2016/17 – 227 maçtan 12 galibiyet (%5,3)
  • 2025/26 sezonu: 236 ilk yarı geride kalma durumundan 23 geri dönüş galibiyeti (%9,7)

Manchester City geri dönüş başarısında zirvede, Liverpool ve Manchester United takipte

İlk yarıyı en az 50 kez geride kapatan kulüpler arasında en yüksek geri dönüş galibiyeti oranına Manchester City ulaştı. Manchester City, devre arasında geride olduğu 59 maçın 13'ünü kazandı (%22,0). Liverpool 76 geride kalma durumundan 15 galibiyetle (%19,7) takip ederken, Manchester United 95 maçtan 17 galibiyet (%17,9) aldı.

Reklam alanı · 728×200 Bu alanın sponsoru olun 22.500 TL/ay · tek sponsor Reklam ver →

Mutlak sayılarda Manchester United ve Tottenham Hotspur 17'şer geri dönüş galibiyetiyle zirveyi paylaştı. Başarı oranı ile ham toplamlar arasındaki fark, farklı sayıda ilk yarı geride kalma durumu ve ligde geçirilen farklı sezonlardan kaynaklanıyor.

Ev sahibi avantajı ve geride kalınan gol farkı geri dönüş şansını belirliyor

Ev sahibi takım ilk yarıyı geride kapattığında 1.078 maçın 120'sini kazanarak geri döndü (%11,1). Deplasman takımları ise 1.449 maçta yalnızca 98 galibiyet alabildi (%6,8) – 4,4 puanlık bir fark. Ev sahipleri en az bir beraberliği kurtarma konusunda da daha başarılıydı: Deplasman takımlarının %21,9'una karşılık %28,3.

Geride kalınan gol farkı ise daha da belirleyici. İlk yarıyı bir gol geride kapatan takımlar 1.758 maçın 200'ünü kazandı (%11,4). İki gollük geride kalma durumunda geri dönüş galibiyeti oranı 594 maçta 17'ye (%2,9) düştü. Tüm örneklemde yalnızca bir takım, ilk yarıyı üç veya daha fazla gol geride kapatıp kazandı – 175 maçta %0,6'lık bir oran.

2024/25 geri dönüşler için öne çıkan sezon oldu

Tek bir sezonda en fazla geri dönüş 2024/25'te yaşandı; ilk yarıyı geride kapatan 245 takımın 29'u kazanmayı başardı (%11,8). Diğer uçta ise 2016/17'de bu tür 227 durumdan yalnızca 12 galibiyet çıktı (%5,3). Sezondan sezona istikrarlı bir yükseliş trendi yerine dalgalanma görüldü. 2025/26 kampanyası 236 ilk yarı geride kalma durumundan 23 geri dönüş galibiyeti kaydetti (%9,7) ve 2024/25 zirvesinin altında kaldı.

Bournemouth'un Luton Town'u 4-3 yendiği maç en nadir geri dönüş olarak kaldı

13 Mart 2024'te Bournemouth, evinde Luton Town karşısında ilk yarıyı 3-0 geride kapattı. Maçı 4-3 kazandı. 4.180 maçlık örneklemde bu, devre arasında en az üç gol geride olan bir takımın kazandığı tek maçtı. Diğer çarpıcı geri dönüşler iki gollük geride kalma durumundan geldi: Manchester United, 7 Nisan 2018'de deplasmanda Manchester City'yi 3-2 yenerken ilk yarıdaki 2-0'lık geride kalmayı tersine çevirdi ve Manchester City'nin kendisi 19 Ocak 2023'te Tottenham'ı 4-2 yenerken 2-0 geriden geldi. Bu tür maçlar, genel verilerin ne kadar nadir yaşandığını göstermesi nedeniyle akılda kalıcı.

İlk yarıdaki geride kalma neden bu kadar nadiren tersine dönüyor?

Veriler, ilk yarı liderliğinin önemli bir avantaj olduğunu ancak garanti olmadığını doğruluyor. Farkın büyüklüğü kritik: Bir gollük geride kalmayı tersine çevirmek, iki gollük geride kalmayı tersine çevirmekten yaklaşık dört kat daha yaygın. Saha da tam bir geri dönüş olasılığıyla ilişkili; ev sahibi takımların toparlanma olasılığı belirgin şekilde daha yüksek.

Bu tarihsel ilişkiler, geri dönüşe yalnızca sahanın neden olduğunu kanıtlamıyor; rakip gücü ve maç koşulları da önemli. Daha da önemlisi, bu rakamlar geçmiş Premier Lig sonuçlarını tanımlıyor ve herhangi bir maç için tahmin olarak değerlendirilmemeli. Takım kalitesi, sakatlıklar, maç dinamikleri ve diğer faktörler farklılık gösterebilir.

Tartışma konuları

  • Manchester City'nin %22'lik geri dönüş oranı, kadro derinliği ve taktik esnekliğinin onları gerideyken en tehlikeli takım yaptığını gösteriyor – bu bir zihniyet mi yoksa kalite meselesi mi?
  • İlk yarıyı üç veya daha fazla gol geride kapatan takımların 175 maçta yalnızca bir kez kazanması göz önüne alındığında, teknik direktörler olası olmayan geri dönüşler yerine hasarı sınırlamaya mı öncelik vermeli?
  • Ev sahibi avantajı geri dönüş şansına yüzde dört puandan fazla ekliyor – bu, taraftar desteğinin gerçekten oyuncu psikolojisini etkilediği mi yoksa istatistiksel bir tesadüf mü olduğu anlamına geliyor?
  • Manchester United ve Tottenham en yüksek ham geri dönüş galibiyeti sayısını paylaşıyor (17'şer), ancak United'ın oranı daha düşük – bu dayanıklılıktan ziyade istikrarsızlığı mı ortaya koyuyor?

Bundan sonra ne olacak?

2025/26 Premier Lig sezonu devam ediyor ve her maç gelecekteki analizler için yeni veri sağlıyor. Bir sonraki hafta maçları, bu sezon şu ana kadarki %9,7'lik geri dönüş oranının korunup korunmayacağını veya Bournemouth'un Luton karşısındaki gibi başka bir dramatik geri dönüşün ortaya çıkıp çıkmayacağını test edecek. İlk yarıyı geride kapatan kulüpler tarihsel olasılıklara meydan okumayı hedefleyecek, ancak rakamlar çoğunun bunu başaramayacağını gösteriyor.

Sıkça sorulan sorular

Premier Lig takımları ilk yarıyı geride kapattıktan sonra ne sıklıkla kazanıyor?

2015/16 ile 2025/26 arasındaki 4.180 Premier Lig maçının analizine göre, ilk yarıyı geride kapatan takımlar %8,6 oranında kazanıyor. Bu, kabaca her 12 fırsattan bir geri dönüş galibiyetine denk geliyor.

İlk yarıdan geri dönüşte en iyi Premier Lig kulübü hangisi?

En az 50 ilk yarı geride kalma durumu olan kulüpler arasında en yüksek geri dönüş galibiyeti oranına Manchester City sahip; bu tür maçların %22,0'ını kazandı (59 maçta 13 galibiyet). Liverpool (%19,7) ve Manchester United (%17,9) takip ediyor.

Premier Lig tarihindeki en büyük ilk yarı geri dönüşü hangisi?

İncelenen örneklemde, Bournemouth'un 13 Mart 2024'te Luton Town'u 4-3 yendiği maç, ilk yarıyı üç veya daha fazla gol geride kapatan bir takımın kazandığı tek örnek. Devre arasında 3-0 gerideydiler.

Kategori: Taktik Analiz | LA Premier League Ana Sayfa